News

Hanka G Quartet at APAP 2019!

Very excited to open up New Year 2019 performing at the Gail Boyd Jazz Jam at APAP 2019! I will be performing with wonderful musicians Anthony Wonsey, Lonnie Plaxico & Taru Alexander
See you there? Come and support!

Sunday, January 6th, 2019 at 8:30 PM to Regent Parlor @ the Hilton Hotel NYC, *53rd & SIXTH AVENUE – REGENT PARLOR, SECOND FLOOR*

Check out my new promo video shot by Pauli Janik: https://www.youtube.com/watch?v=DzAu2o3zzzY

Supported using public funding by Slovak Arts Council. FPU logoAPAP poster FCB

Hanka’s 3rd solo album recorded in duo with Ondrej Krajnak now on all digital media!! Listen & Download!

So excited to announce that my CD Twin Flame with one of the best Slovak pianist Ondrej Krajnak is available in all digital media, so don’t hesitate to listen, download and enjoy! CD includes original compositions of Herbie Hancock, Thelonious Monk, Ernest Olah, Ondrej Krajnak where I have wrote my own lyrics and vocalized their tunes. You can also find tunes of Chick Corea & McCoy Tyner.

CD available at CD Baby:
https://store.cdbaby.com/cd/hankag1
Amazon MP3L https://www.amazon.com/Twin-Flame-Hanka-Ondre…/…/ref=sr_1_2…
Apple iTunes https://itunes.apple.com/us/album/twin-flame/1437924887
Spotify: https://open.spotify.com/artist/4Rd1MFQeCWSGqqCbuHgwqJ
Deezer
Tidal
Napster
Pandora
Google Music Store
iHeartRadio
Yandex
AWA, 24-7, 7digital, 8tracks, Akazoo, Anghami, iMusica, inProdicon, KDigital, KKBox, Kuack, Line Music, MediaNet, Rumblefish, Saavn, Shazam, Slacker Radio, SoundExchange, Synchtank, TouchTunes & PlayNetwork, United Media Agency

Tunecore_Cover Hanka_square_Krajnak_bez diakritiky

 

Album Twin Flame čoskoro odznie naživo: V polovici mája sa Hanka G a Ondrej Krajňák vydávajú na koncertné turné

Album Twin Flame čoskoro odznie naživo: V polovici mája sa Hanka G a Ondrej Krajňák vydávajú na koncertné turné

Jedna z najrešpektovanejších slovenských speváčok, ktorá už rok a pol úspešne účinkuje na jazzovej scéne v New Yorku, prichádza domov odohrať jedenásť výnimočných koncertov. Hanka Gregušová sa onedlho vydá na koncertné turné spolu s vynikajúcim klaviristom Ondrejom Krajňákom.

Hanka G (vlastným menom Hanka Gregušová) v máji prilieta domov, aby absolvovala slovensko-české koncertné turné venované jej tretiemu sólovému albumu Twin Flame, ktorý vydala v decembri 2016 s virtuóznym slovenským klavíristom Ondrejom Krajňákom. Album vzdáva hold svetovo uznávaným ako aj významným domácim klavíristom, pričom na väčšinu kompozícií Hanka napísala texty a dodala im tak vokálnu podobu. Album bol v tomto roku nominovaný na ocenenie Radio_Head awards v kategórii “jazzová hudba”.

Hanka žije a vystupuje v samotnom srdci afro-americkej kultúrnej tradície v New York City, kde uchvacuje poslucháčov svojím tmavým hlboko posadeným hlasom. V minulom roku sa stala laureátom najvyššieho slovenského odborného ocenenia v oblasti jazzu – Cenou Ladislava Martoníka ako “Jazzman roka 2017“ a stala sa iba druhou ocenenou ženou za 26 rokov existenie tejto ceny. Doposiaľ vydala tri sólové albumy a otvárala slovenské koncerty  svetovým jazzovým interpretom ako Kurt Elling, či Cassandra Wilson. Samotná Cassandra Wilson sa verejne vyjadrila o Hanke ako o “najlepšej z nastupujúcej generácie”. Hanka vystupuje na NYC scéne so svojou kapelou ako aj v quintete významného hráča na bicie nástroje Taru Alexandra, syna tenor saxofónovej legendy Rolanda Alexandra, známeho so spolupráce s jedným z najlepších jazzovým trubkárom všetkých čias Roy Hargrovom.

Jej albumy sa pravidelne hrávajú v 10 najväčších jazzových rádiach naprieč USA. Spolupracuje s významnými jazzovými hudobníkmi ako napr. s najvychytenejším klavíristom súčasnej NYC scény Anthony Wonseym (známym zo spolupráce s trubkárom Nicholasom Paytonom) Marcusom McLaurinom (20 rokov dvorným kontrabasistom legendy jazzovej trúbky Clarkom Terrym), Stanley Banksom (basgitaristom funkovej legendy Georga Bensona), Johnom Petersom (gospelovým a R&B klavíristom, ktorý spolupracoval s Aliciou Keys) či Rodney Kendrickom (dlhoročným klavíristom a umeleckým vedúcim speváckej legendy Abbey Lincoln či známym zo spolupráce s Kenny Garettom, Jamesom Brownom). Hanka taktiež je jedinou sólistkou z východnej Európy pôsobiacou v gospelovom kostole – Memorial Baptist Church v Harleme.

O albumu “Twin Flame” sa pochvalne vyjadrili viacerí domáci ako aj americkí jazzoví muzikanti. Napríklad legenda a vysoko uznávaný hráč na kontrabas Reggie Workmann (ktorý taktiež Hanku zavolal hosťovať do svojej kapely): “Práve som si vypočul tvoje CD Twin Flame. Vyprodukovala si skutočne krásny produkt. Myslím, že máš pred sebou úžasnú kariéru. Rád som si vypočul tvoju krásnu hudbu a citlivé texty.” Je známy so spolupráce s Johnom Coltranom či Art Blakey’s Messengers.  Taktež umelecký riaditeľ a saxofonista významného klavíristu Randyho Westona, T.K. Blue to zhrnul slovami “úžasný projekt s dušou” a Hankin spev označil za nádherný. Ján Hocek, zastupujúci najrešpektovaný český  jazzový portál jazzport.cz ohodnotil CD najvyšším počtom bodov a o Hanke sa vyjadril ako o jednej z najnádejnejších jazzových speváčok súčasnosti, ktorá disponuje hlasom ako zvon, znelým, gospelovou empatiou naplneným hlasom silou Mahalie Jackson.

Ondrej Krajňák je považovaný za jedného z najlepších klavíristov na slovenskej a českej hudobnej scéne. Patrí k najobsadzovanejším jazzovým hudobníkom v strednej Európe a počas svojej kariéry participoval na nahrávkach vyše 40 albumoch. Nájdete po boku nterpretov ako sú Ida Kellarová, Iva Bittová, Oskar Rosza, Radovan Tariška, Oto Hejnic, Juraj Bartoš.

Hanka a Ondrej sú známi strhujúcimi vystúpeniami plných života, vášne, smútku ako aj príbehov priamo zo života oboch interpretov a súčasného pôsobenia Hanky v New Yorku. Do nového spoločného CD obaja hudobníci vložili kus svojho srdca a fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Môžete sa tešiť na jedinečnú fúziu jazzu, slovenského folklóru, afro-amerického gospelu a soulu.

Turné sa začína v polovici mája, koncerty sa budú konať na týchto miestach:

štvrtok 17. mája, 19.00 hod. – Coffee Sheep Trenčín

piatok 18. mája, 21.00 hod. – Libresso Banská Štiavnica

sobota 19. mája, 19.00 hod. – Synagóga Brezno

nedeľa 20. mája, 18.00 hod. – súkromná udalosť

utorok 22. mája, 19.00 hod. – Jazzová kavárna Podobrazy Brno

streda 23. mája, 19.00 hod. – (A)VOID Floating Gallery Praha

streda 23. mája, 21.00 hod. – Mánesova Bar and Books

štvrtok 24. mája, 20.00 hod. – Korzo Restaurant Bratislava – Večerný jazzový ateliér – Special Edition – Hanka G & Ondrej Krajnak

štvrtok 24. mája, 20.00 hod. – Korzo Restaurant Bratislava (špeciálny narodeninový koncert feat. Štefan “Pišta” Bartuš a Marián Ševčík)

piatok 25. mája, 20.00 hod. – Life House Beer Nitra

sobota 26. mája, 20.00 hod. – Tri studničky Demänovská dolina

nedeľa 27. mája, 18.30 hod. – Café Republika Žilina

Všetky aktuálne informácie o turné aj na http://www.hankag.com/events/ alebo https://www.facebook.com/pg/hankagjazz/events/?ref=page_internal

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri: Maretta Production, Slovenský inštitút v Prahe

March 6th-10th, 2018 – Recording of a new album in NYC

“Walt Whitman’s Poetry Turns into Music” connected with two concerts – WMC & the cell theater!!

Excited to be part of this great international band – Nikolaj Nikitin sax; RobertPospiš MartinSillay vocal, guitar; Hanka G vocal; John Peters organ, Taru Alexander drums and Stanley Banks bass!!!
We are recording new album in NYC connected with two concerts in New York:

March 8th in Williamsburg Music Cente: 

FCB event: Sign up here!

March 9th at the cell theater in Manhattan:

To buy tickets, click here

FCB event: Sign up here!
Super happy to have TV Markiza crew – No 1 commercial TV in Slovakia – filming documentary about this project all next week in NY!!

——-
Come and support good music at one of our concerts ?❤️

“In this project Walt Whitman’s poetry gets a fresh twist with a unique blend of preeminent American and Slovak musicians. The poetic verse of an Iconic American poet gets a new and vibrant color being translated into the beautiful and melodic Slovak language by one of Slovakia’s poet laureates. This innovative project culminates into an imaginative album project.” (credit: Melanie Scholtz)

Are you going to be there? Grab your tickets now to this exceptional concert!

This concert is taking place on the occasion of recording new album “Walt Whitman Project” in The Samurai Hotel Recording Studio in NYC. The ambition of this project is to promote Slovak music in the USA, draw together the European and American tradition of folk genre and attract multi-generational audience and fans of poetry. The producers of the album have chosen the poetry of Walt Whitman, famous American poet, where the material is drawn from his poetry collections, translated to Slovak language by famous poet laureates. The music is based on current trends in jazz, folk, soul and blues music. The concert repertoire will be a combination of newly recorded music and originals from the previous projects of the band members.

Slovak side is represented by musicians: Hanka G (vocal), Rober Pospis (vocal), Martin Sillay (guitar) and Nikolaj Nikitin (sax)

American side is represented by musicians: John Peters (organ/piano), Stanley Banks (bass) and Taru Alexander (drums)
———
About musicians:

John Peters (organ) is one of the most respected organ players in US gospel scene, recorded over 300 projects and worked with Alicia Keys, Donnie McClurkin, Karen Clark, Clifton Davis and many others.

Stanley Banks (bass) is a legendary bassist who is 35 years band member of 10 time Grammy award winning artist George Benson and recorded several albums with him. He worked also with Chaka Khan, Aretha Franklin, Freddie Hubbard, Al Jareau, Etta James and countless others.

Taru Alexander (drums) is a son of legendary American post-bob jazz tenor saxophone player Roland Alexander who performed and recorded with Abbey Lincoln, Betty Carter, Roy Hargrove, Gary Bartz, Carlos Garnett, Rodney Kendrick, Branford Marsalis, etc…More information on www.tarualexander.com

Hanka G (vocal), one of the most respected jazz singers from Slovakia living in New York who released three solo albums and has been acknowledged as “The Best of the Next Generation” by Cassandra Wilson. Hanka cooperated with with Anthony Wonsey, Marcus McLaurine, Carlton Holmes, Kris Funn, John Lamkin, Rodney Kendrick, Kenny Davis and many others..More information on www.hankag.com

Nikolaj Nikitin (sax) is one of the best saxophone players and composers in Slovakia, who released three solo albums and on those recordings cooperated with Miroslav Vitous, Patches Stewart, Klemens Marktl, Cluster Ensemble, etc…

Robert Pospis (vocal) and Martin Sillay (guitar) Both musicians are respected not only as active performers but also as producers of reputable Slovak music and founders of the renowned publishing company Real House Music. They have released eight solo albums and more than fifty records as producers and sound engineers. More information on www.realmusichouse.sk
————
This concert is supported by the Consulate General of the Slovak Republic in New York, SOZA, Bratislavsky Samospravny Kraj and Music Centre Slovakia. Supported using public funding by Slovak Arts Council.

 

February 5th, 2018 – “Twin Flame” album nominated for “The best jazz album of the 2017” at the “Radio_Head Awards” in Slovakia!

We are thrilled to receive this fantastic news that our duo album (my third solo album) “Twin Flame” has been nominated for “The best jazz album of the 2017” at the “Radio_Head Awards” in Slovakia!! The ceremony will take place on March 15th.

http://www.radiohlavy.sk/clanok/rha2017-2kolo

 

December, 2017 – Hanka & Ondrej Krajnak Christmas tour in Europe promoting CD “Twin Flame”

 

Hanka & Ondrej Krajňák concerts

 

July, 2017 – Hanka has signed up to “Sarah Vaughan International Vocal Jazz Competition” – VOTE & SUPPORT here:

Hanka has signed up to “Sarah Vaughan International Jazz Competition”. She has recorded three songs in the TEDESCO Studios in NJ, NY with Anthony Wonsey (piano), Marcus McLaurine (bass) & Taru Alexander (drums)

Listen, support & vote here – OVERVIEW:  VOTE HERE

1st song – I Love You Porgy

2nd song – Blues In The Night

3rd song – How High The Moon

 

June, 2017 – Hanka has been very honored by being nominated and awarded by the most prestigious jazz award – “Jazzman of the year 2017 – Ladislav Martonik award” by professional jury represented by Music Fund in Slovakia.

Every year, professional jury represented by Music Fund in Slovakia select in secret voting the best and the most significant jazz musician of the year. The award has been named after famous Slovak trumpet player Ladislav Martonik. Hanka has been selected by the jury for her “Extraordinary recordings & live performances”. This award is a life time achievement award and is given to jazz musician in recognition of extraordinary success in the field of jazz music. The official award ceremony will take place on October 3rd, 2017 in Bratislava, Slovakia.

30.04.2017 – Hanka’s new solo album “Twin Flame” with Ondrej Krajňák nominated for “The Best Jazz Album of The Year 2016” – Esprit Awards

Hanka’s new solo album “Twin Flame” is nominated for “The Best Jazz Album Of The Year 2016” in Slovakia. She will perform songs from her album live at award ceremony on the International Jazz Day, April 30th, 2017.

August, 2016 – Signing artist representation with OJAH MEDIA GROUP and relocating to New York

Hanka has been recently signed by OJAH MEDIA GROUP, a label that represents a variety of well-established jazz artists. The agency represents artists such as Cassandra Wilson, the two-time Grammy award winner and the best American jazz singer according to TIME magazine. Thanks to Ms. Cassandra Wilson and representation by OJAH MEDIA GROUP, Hanka decided to pursue her career in the U.S.A. and moved to New York in August, 2016 where she currently lives.

Tribute to Wayne Shorter – “Infant Eyes”

Let me introduce you a very special tribute to one of the great saxophone players – Wayne Shorter and his tune “Infant Eyes” dedicated to his daughter when she was about six – who’s documentary “Zero Gravity” will be released soon. We made it as a lullaby…

I decided to include my own pictures from childhood when I was about that age…and grew up in Mongolia.

Enjoy at this special day – with love and light   https://youtu.be/MGdKP6b_6OU

Hanka G – vocal
Eric Wyatt – sax
Juraj Griglak – double bass
Peter Preložník – piano

Instagram
YouTube
Facebook
Facebook
SoundCloud
All About Jazz